Česká Suverenita důrazně odsuzuje brutální násilí proti francouzským studentům

Česká Suverenita důrazně odsuzuje brutální násilí proti francouzským studentům

Svět šokovaly otřesné záběry z francouzského města Mantes-la-Jolie nedaleko Paříže, na kterých ozbrojení policisté donutili více než stovku studentů klečet před svou školou.

Akce v Mantes-la-Jolie byla součástí rozsáhlých policejních razií na středních školách, přičemž francouzský tisk informoval o tom, že zatčeno bylo na 700 mladých lidí, někteří z nich při srážkách s policisty.

Francii už několik týdnů otřásají masivní protivládní demonstrace a během minulého týdne se k nim připojili i studenti středních škol. Zareagovali tak na prohlášení Studentského svazu, který ostře kritizuje připravovanou vládní reformu středního a vysokého školství.

Česká Suverenita důrazně odmítá násilné a ponižující zákroky francouzských policejních složek proti studentům všech škol. “Jako pedagog, který celý život pracuje s mladými lidmi kategoricky odsuzuji policejní zákrok v Mantes-la-Jolie. Studenty, kteří stojí teprve na prahu života může tento otřesný zážitek poznamenat doslova na celý život. Nejhorší je, že mohou ztratit důvěru ve svou zemi a v demokratický systém,” zdůraznila předsedkyně České Suverenity Jana Volfová.

Češi doposud mají v živé paměti brutální zákroky komunistických policejních složek a oddílů tzv. Lidových milicí proti neozbrojeným občanům při Palachově týdnu na Václavském náměstí v lednu 1989 a dobře si pamatují i  otřesný policejní zákrok proti studentům 17. listopadu na Národní třídě v Praze.  “Domnívám se, že je na místě položit si otázku, zda se francouzský prezident Emmanuel Macron nezbláznil. Ve volbách slíbil občanům své země prosperitu a klidný život v moderní demokratické zemi. Záběry z dnešní Francie však spíše připomínají řádění policejních hord totalitního státu,” ukončila Jana Volfová.