Provokace. Šílenost. Schizofrenie. I tak reagují politici na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu

Provokace. Šílenost. Schizofrenie. I tak reagují politici na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu

Jako provokaci, šílený nápad nebo otevřený útok na celistvost Číny označují mnozí čeští politici cestu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiové na Tchaj-wan. Většina z nich vyjadřuje obavy z eskalace konfliktu a možné války.

»Cesta předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA na čínský ostrov Tchaj-wan, která se uskutečnila navzdory ostrému nesouhlasu Číny, je mimořádnou provokací zásadně zvyšující napětí ve východní Asii a Pacifiku. Je v naprostém rozporu s mezinárodním konsensem vycházejícím z politiky jedné Číny,« uvedl pro iportaL24.cz místopředseda KSČM pro zahraniční záležitosti Milan Krajča. Podle něj se jedná o otevřený a provokační útok na územní celistvost a národní suverenitu Číny, který jednoznačně odporuje mezinárodnímu právu.

Peking považuje Tchaj-wan za svou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky jedné Číny na ostrově neexistuje samostatná politická entita. Bylo to poprvé za posledních 25 let, co takto vysoce postavený americký politik Tchaj-wan navštívil. Naposledy se tak stalo v roce 1997, kdy tam přijel tehdejší šéf Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich.

Chceme mír, nebo válku?

»Je to provokace,« souhlasí s Krajčou předseda České strany národně sociální (ČSNS) Michal Klusáček. »Američané se snaží držet někdejší status quo, kdy oni rozdávají karty. Jenže Čína zareaguje a brzy může provést totéž co Rusko. A to bude důsledek,« uvedl pro iportaL24.cz Klusáček.

Podle předsedkyně České suverenity Jany Volfové Pelosiová »dráždí chřestýše bosou nohou«. »Amerika je tak slabá, že otvírat druhou válečnou zónu znamená paradoxně likvidaci Ameriky. Možná že paní Pelosiová chce rozpoutat třetí světovou válku, protože to, co provedla, byl naprosto šílený nápad. Ale co chceme – vždyť ona sama je šílená,« zkomentovala pro iportaL24.cz Volfová.

Obavy z globálního válečného konfliktu má i poslanec SPD Jiří Kobza. Podle něj jde v podání předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA o zbytečné gesto. »Podobné, jakým byla návštěva českého předsedy Senátu Vystrčila. Zbytečně to rozjitřuje vztahy a nic to ničemu nepřinese,« řekl Kobza. »Je to zajímavá schizofrenie. Na jednu stranu se prosazuje samostatnost Tchaj-wanu a na druhou stranu se směrem k Ukrajině popírá samostatnost Donbasu. To je pokrytecký rozpor, kdy se neměří všem stejně. Obávám se, že válečných konfliktů je okolo Evropy čím dál více. Začíná toho přibývat a smyčka se neuvěřitelně stahuje. Podobná neuvážená gesta by bylo potřeba dobře promyslet, ale nevidím politiky schopné pochopit, že účelem není válka, ale mír,« dodal Kobza.

Podle předsedy představenstva Česko-čínské obchodní komory Vojtěcha Filipa bude reakce Číny dvojí»Vedení Čínské lidové republiky zváží, jistě velmi racionálně a efektivně, to, jak na takovou provokaci reagovat. Ty reakce budou dvě – jedna vůči tzv. vzbouřenecké provincii, druhá vůči USA. Vnímám to tak, že ekonomické dopady bude mít reakce Číny směrem ke Spojeným státům, a politické a vojenské směrem k Tchaj-wanu,« řekl pro iportaL24.cz Filip a poděkoval Komunistické straně Číny, že hledá řešení, které by rovnou nevyvolalo válku.

Čínská armáda dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan.

Návštěva neměla žádný efekt

Pelosiová pokračuje ve své asijské pouti v Koreji. Podle Filipa její návštěva na Tchaj-wanu nepřinesla žádný efekt. »Dle výsledku je evidentní, že šlo o čirou provokaci. Jiný než provokativní charakter návštěva neměla, nedošlo k žádnému významnému jednání, které by posunulo vztah USA a Tchaj-wanu do nové společenské, politické, ekonomické nebo kulturní roviny. Jde evidentně o to, aby Spojené státy deklarovaly, že si mohou po světě dělat, co chtějí. Ale mýlí se v tom, že to bude bez následků,« dodal Filip.

Souhlasí s ním i generální tajemník KSČ Roman Blaško»Kdo dává právo USA a jejím nejvyšším představitelům zasahovat do vnitřních záležitostí cizí země, natož velmoci, jako je Čína? Myslím si, že ve finále je to kontraproduktivní pro Ameriku, protože to zavdá příčinu, aby si Čína upevnila vztah s Tchaj-wanem. Urychlí to proces jednotné Číny,« uzavřel Blaško.

Převzato: https://www.iportal24.cz/featured/provokace-silenost-schizofrenie-i-tak-reaguji-politici-na-navstevu-pelosiove-na-tchaj-wanu/