Sociální demokraté odkopli psa, já jsem se ho ujala, tvrdí o zkratce ČSSD Jana Volfová

Sociální demokraté odkopli psa, já jsem se ho ujala, tvrdí o zkratce ČSSD Jana Volfová

Předseda Sociálních demokratů Michal Šmarda při představování změn na červnovém sjezdu v Plzni uvedl, že jednou z definic šílenství je opakovat stejné chyby se stejnými lidmi a zároveň očekávat jiný výsledek. Strana se dočkala přejmenování a s tím zmizela i zkratka ČSSD. Tu si nyní zaregistrovala předsedkyně České suverenity Jana Volfová (informovali jsme zde). Zkratka ovšem neznamená Českou stranu sociálně demokratickou – nově se uskupení v rejstříku politických stran a hnutí jmenuje Česká suverenita sociální demokracie. V rozhovoru pro iportaL24.cz bývalá sociálně demokratická poslankyně nešetřila ostrými slovy na adresu své někdejší strany a zároveň prozradila, že se nebojí žaloby ze strany šéfa SOCDEM Michala Šmardy, naopak prý plánuje právní kroky ona sama…

Podle Sociální demokracie jste se pokusila o krádež historické zkratky. Cítíte se jako zlodějka a jak bude znít vaše obhajoba?

Především se zeptám. Lze ukrást to, co někdo vyhodí, zadupe do země a o čem řekne, že to v žádném případě nechce? Právě tahle vyjádření na plzeňském sjezdu dnešní SOCDEM padala. Pan předseda Šmarda prohlásil, že zkratka ČSSD je poškozená. Vysvětloval to v souvislosti s aférami, které jsou s ní spojené – od 90. let přes opoziční smlouvu. Ale já se domnívám, že nejlepší léta sociální demokracie doprovázela právě značka ČSSD. A tak jsme po sjezdu Šmardovy strany udělali i náš sjezd a shodli jsme se, že odhozenou značku použijeme pro Českou suverenitu. Většina našich členů jsou bývalí sociální demokraté, kteří přivítali, že se tato zkratka vrátí na politické nebe. Nebo lépe řečeno, na politickou scénu. Ona si už i naše původní zkratka ČS o doplnění, i vzhledem k sociálnědemokratické minulosti naší členské základny, říkala, co si budeme povídat…

Podle předsedy SOCDEM Michala Šmardy se jedná o porušení ochranné známky ČSSD, kterou má Sociální demokracie stále zaregistrovanou. »Občas se vás někdo pokusí okrást, to se stává. Tihle lidé to tak prostě mají. Budeme se bránit,« uvedl Šmarda v tiskové zprávě zaslané redakci iportaL24.cz. Podle něj se jedná o snahu o parazitování na pověsti a dobrém jménu Sociální demokracie. Co vy na to?

Oni přece řekli, že ta známka je špatná. Změnili si jméno, aby se odstřihli od něčeho, co je špatné. Já jsem jim přece dobrou službou pomohla k tomu, že s tím špatným nebudou spojováni! A najednou jsem začala profitovat na dobrém jménu? Uvažujte, prosím, se mnou. Před sjezdem Sociální demokracie v Plzni to bylo jméno špatné. Proto se ho zbavili. Ale před naším sjezdem, který následoval, už je tedy dobré? Zdá se mi to takové šmardovské, abych to řekla kulantně. A pokud se jedná o zapsání na příslušný registr, do toho nehodlám zasahovat, protože bych řekla něco navíc a navedla pány ze SOCDEM, že někde udělali chybu. Nicméně opakuji, že když někdo něco zahodí a řekne, že je to špatné a nechce s tím mít nic společného, nemůže během dvou dnů obviňovat jiného, že na tom parazituje.

Michal Šmarda uvedl také to, že se bude bránit soudně. Jste připravena na »právní bitvu«?

Ať se brání! Pan Šmarda řekl, že název, respektive zkratka, nesmí být zaměnitelná s ochrannou známkou, ve skutečnosti ale máme zákon o politických stranách, z něhož vyplývá, že nesmí být zaměnitelná s jinou politickou stranou. Ale oni už nejsou ČSSD! Jsou SOCDEM. A to je velký rozdíl. Já naopak zvažuji žalobu na ochranu osobnosti, protože jsem panu Šmardovi nic neukradla, jak zaznělo. Odcházela jsem ze sociální demokracie, když byl vysouzen Lidový dům a plynuly jí milionové zisky z pronájmu od firmy Ilbau, která předtím peníze zadržovala. Tehdy jsme dělali volby a fungovaly ve straně jenom členské příspěvky a státní příspěvek. Neměli jsme ani korunu navíc. To nám stačilo na volební kampaň, přičemž jednou jsme byli druzí, podruhé jsme je vyhráli. Ze strany jsem odešla až poté, co se rozhodla, že poleze do zadku Bruselu.

Je právě negativní vztah k bruselské administrativě tím, co vaši stranu programově odlišuje od současné Sociální demokracie?

Částečně ano. Program vytvářeli původní sociální demokraté, kteří odcházeli od tehdejší ČSSD, dnes SOCDEM. Uvědomili si, že není správně, co strana dělá. Stejně jako si Miloš Zeman dodatečně uvědomil, že nebylo správně, že svolil k bombardování Srbska v roce 1999, a omluvil se za přelet bombardérů NATO přes naše území. Přiznal, že k tomu byl tlačen, ale dnes chápe, že to nebylo dobře. Sociální demokracie se posupně stala stranou loutek, ale ti, co to pochopili a z toho důvodu odešli, mi dnes volají a tvrdí, že i oni byli hrdi na tu značku. Za den jsem měla skoro třicet takových telefonátů a mnozí mi dokonce nabízeli finanční příspěvek, abych zkratku ČSSD dál bránila.

Ale já jsem se vás ptal především na ty programové rozdíly…

To je naprosto evidentní. Nejsme loutky Bruselu, to odmítáme. Chceme vystoupit z Evropské unie, což koneckonců odráží i název Česká suverenita. Odmítáme euroglobalistický koncept, namísto toho je pro nás důležité vlastenectví. Nehodláme být vazaly Ameriky, Anglie ani Ruska. Česká republika by měla být mostem mezi těmito zeměmi a v tomto směru se mi líbí výzva předseda strany DOMOV Davida Tygra Ploce, aby se naše země v budoucnu stala členem BRICSu. Budeme o tom rovněž přemýšlet a domnívám se, že ČSSD se k tomu v budoucnu vyjádří kladně.

Vaše strana stanula ve čtvrtek – po zveřejnění onoho »přejmenování« – v centru pozornosti médií. Překvapilo vás to? A jak hodnotíte jejich zpravodajství na dané téma?

Česká média mě nepřekvapila, protože jejich lži a další překrucování faktů jsou běžná věc. Jsem ráda, že objektivně referoval nejen váš iportaL24.cz, ale vedle něj také iDnes. Velmi přesně citovali, co jsem řekla. Ostatní média zprávu přejala a různě poopravila, jak se jim to hodilo, aniž by se mi obtěžovala zavolat. Výjimkou byly SeznamZprávy, kde jsem se sice dočkala telefonátu, ovšem to, co jsem jim řekla, tam raději nepublikovaly.

Co to bylo?

Že to, co se stalo, je jako nejdřív vyhodit poctivého psa, který vám léta věrně slouží, přivázat ho k plotu a chtít, aby tam chcípnul. A pak přijde někdo, kdo mu vrátí důstojnost a chce ho milovat, takže ho odváže, ale najednou se dočká obvinění, že zvíře krade…? To je chucpe!

Souhlasíte s tím, že značka ČSSD je lákadlem i proto, že je výborně obchodovatelná?

Nejsem obchodník, já jsem neregistrovala značku pro nějaký kšeft. Ráda budu prostřednictvím značky ČSSD sdělovat naše myšlenky a názory. A jestli jde o souboj mezi SOCDEM a ČSSD? Jak řekl pan Zaorálek, strana musí pracovat na tom, aby měla lepší myšlenky. Tak je to správné. Je potřeba pracovat, a ne kšeftovat.

Tak jinak. To, co se stalo, může být vnímáno jako politický tah. Po pravdě, paní předsedkyně, nebylo to tak i zamýšleno?

V první fázi jsem o tom takhle určitě nepřemýšlela. Brala jsem to jen jako srdcovou záležitost a v tomhle duchu jsem i jednala. Na myšlenku, že jde o politický tah, mě navedla až média. Ta značka je kvalitní a nevím, proč se jí zbavovali. Chci s ní pracovat a fungovat. A pokud si díky ní lidé přečtou rozdíl mezi naším programem a programem SOCDEM, považovala bych to za velmi důležité.

A co kdyby vám předseda Šmarda zavolal a vyzval vás k jednání u jednoho stolu?

Vždycky s lidmi jednám a nemám nic proti tomu zasednout s kýmkoli k jednomu stolu. Ale pan Šmarda si k němu se mnou určitě nesedne. Vždyť jsou velcí, mladí a progresivní libertariáni a značku ČSSD nepotřebují a nechtějí. Tak proč by měl být problém, že ji chce někdo jiný?